OnePlus 11 vs Samsung Galaxy A55 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 11 | Samsung Galaxy A55 5G |
|
Released
·
Feb 16, 2023
|
Released
·
Mar 20, 2024
|
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2023 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | 8GB/128GB - $489 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 2.92 x 0.34 inches 163.1 x 74.1 x 8.53 mm |
6.34 x 3.05 x 0.00 inches 161.1 x 77.4 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP64 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.31% screen-to-body | 6.6-inch, 84.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 550 nits |
| Resolution | |
| 3216x1440px, 20.1:9 ratio, 526 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 796 (Poor) | 1510 (Good) |
| Bright Min | |
| 5.8 (Poor) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Exynos 1480 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.7GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1510 | 1163 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5046 | 3487 |
| 3D Mark High | |
| 3692 | 930 |
| 3D Mark Low | |
| 1739 | 916 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
13h 22min
Video
8h 23min
Gaming
9h 31min
Battery Life Estimate
6h 36min
Browsing
17h 7min
Video
8h 15min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
141
Overall
148
Photo
133
Video
132
Overall
140
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|