OPPO Reno5 Pro vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno5 Pro | Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G |
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4350 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.88 x 0.30 inches 159.7 x 73.2 x 7.6 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 6.10 oz / 173.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Astral Blue, Starry Black | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.63% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 1100 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1000+ | Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz Arm Cortex-A77 and Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| ARM Mali-G77 MC9 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4350 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, GNSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|