OPPO Reno Z vs Huawei P30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno Z | Huawei P30 |
|
Released
·
June 2019
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4035 mAh
|
3650 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 15, 2019 | Mar 26, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.19 x 2.95 x 0.36 inches 157.3 x 74.9 x 9.1 mm |
5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Jet Black, Aurora Purple | Breathing, Crystal aurora, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.35% screen-to-body | 6.1-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P90 MT6779V/CU (12 nm) | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Cortex-A75 |
Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GM9446 | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 8GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4035 mAh, Li - Polymer | 3650 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| SuperVOOC 3.0 | Huawei SuperCharge |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | Wired: 22.5W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
|
Alternative variants
Comes with 8GB of RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|