OPPO Reno 10x Zoom vs Apple iPhone 16e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno 10x Zoom | Apple iPhone 16e |
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4065 mAh
|
4005 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Feb 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $600 | €699 8GB/256GB - $699 | €829 8GB/512GB - $899 | €1079 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 3.04 x 0.37 inches 162 x 77.2 x 9.3 mm |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (~8.3 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 5.89 oz / 167.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.45% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | OLED, 60Hz, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 390 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 791 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Apple A18 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3166 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7763 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3017 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2495 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4065 mAh | 4005 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 4min
Browsing
17h 27min
Video
6h 59min
Gaming
7h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
|
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 160 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Cinematic mode |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, Autofocus) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
118
Overall
128
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2025 FCC ID value: BCG-E8725A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €829 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 | €1079 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n75, n76, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|