OPPO Reno vs OPPO A5 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | OPPO A5 (2020) |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 720x1600px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
3GB · 64GB
|
|
3765 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Mirror black, Dazzling white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.5-inch, 82.39% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 616 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
3GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Reverse wired charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|