OPPO Reno vs Huawei P30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | Huawei P30 |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
3765 mAh
|
3650 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Mar 26, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
5.87 x 2.81 x 0.30 inches 149.1 x 71.4 x 7.57 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Breathing, Crystal aurora, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.1-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 616 | Mali-G76 MP10 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 3650 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISELE-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.53 W/kg Body: 0.54 W/kg Simultaneous Transmission: 1.04 W/kg Wireless Router: 0.63 W/kg Phablet: 1.82 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|