OPPO Reno vs Huawei P Smart Z Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | Huawei P Smart Z |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
May 04, 2019
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
3765 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
6.44 x 3.04 x 0.35 inches 163.5 x 77.3 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.94 oz / 196.8 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green | Black, Green, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.6-inch, 84.40% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | HiSilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 616 | Mali-G51 MP4 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
4GB/64GB (eMMC 5.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 4000 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
16 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 12 (600/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|