OPPO Reno vs Apple Watch Series 7 (45mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | Apple Watch Series 7 (45mm) |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
448x368px
|
|
Dual camera
|
|
|
8GB · 256GB
|
1GB · 32GB
|
|
3765 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Sep 14, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
|
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 1.34 oz / 38.0 g With Titanium case - 45.1 g With Stainless Steel case - 51.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green | Midnight, Starlight, Green, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | |
| Type | |
| AMOLED | OLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 448x368px |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Apple S7 |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Dual-core |
| GPU | |
| Adreno 616 | PowerVR |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
1GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | watchOS (9.x, 8.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
|
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Yes |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With Stainless Steel case
| Weight | 1.82 oz / 51.5 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With titanium case
| Weight | 1.59 oz / 45.1 g |
|---|---|
| Materials | Back: Titanium |
Discover more
|
|