OPPO Find X5 vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X5 | Xiaomi 13 |
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2022 | Dec 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.86 x 0.34 inches 160.3 x 72.6 x 8.7 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.96% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OPPO VOOC Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
| Third camera | |
| 50 MP Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|