OPPO Find X5 vs Motorola Edge 30 Fusion Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X5 | Motorola Edge 30 Fusion |
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
Released
·
Sep 08, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
4400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2022 | Sep 08, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.86 x 0.34 inches 160.3 x 72.6 x 8.7 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches 158.5 x 72 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Neptune Blue, Cosmic Grey, Solar Gold, Aurora White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.96% screen-to-body | 6.5-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | P-OLED, 144Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Octa-core 1x2.99GHz Cortex-X1 3x2.42GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 48min
Video
8h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Telephoto) Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|