OPPO Find X2 Pro vs realme GT2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 Pro | realme GT2 Pro |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
6.7-inch · 3216x1400px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
4260 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.93 x 0.35 inches 165.2 x 74.4 x 8.8 mm Vegan Leather version - 165.2 x 74.4 x 9.5 mm |
6.43 x 2.94 x 0.32 inches 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.30 oz / 207.0 g Vegan Leather version - 200 g |
6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean | Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.93% screen-to-body | 6.7-inch, 86.90% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 800 nits | AMOLED, 120Hz, 1400 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 519 PPI | 3216x1400px, 20.1:9 ratio, 524 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/512GB | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4260 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 129 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
3 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
with Vegan Leather
| Dimensions |
6.50 x 2.93 x 0.37 inches 165.2 x 74.4 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Orange |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|