OPPO Find X2 Lite vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 Lite | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
May 21, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4025 mAh
|
5020 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $279 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.93 x 0.31 inches 160.3 x 74.3 x 7.96 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonlight Black, Pearl White | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 82.91% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 600 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G (7 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4025 mAh, Li - Polymer | 5020 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) OIS, Continuous autofocus, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n40, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
|
Alternative variants
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|