OPPO Find X2 vs OPPO A9 (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 | OPPO A9 (2020) |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
6.5-inch · 720x1600px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 128GB
|
|
4200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.93 x 0.31 inches 164.9 x 74.5 x 8 mm |
6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g Ceramic back version - 196 g |
6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean | Space purple, Marine green, Vanilla mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.93% screen-to-body | 6.5-inch, 82.39% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 800 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 519 PPI | 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB | 4GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" |
8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 | 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 5, 8, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
| Colors | Black |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|