OPPO Find X2 vs Apple iPhone 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find X2 | Apple iPhone 12 |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.7-inch · 3168x1440px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4200 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 06, 2020 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.93 x 0.31 inches 164.9 x 74.5 x 8 mm |
5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g Ceramic back version - 196 g |
5.78 oz / 164.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ocean | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.93% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 800 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 519 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 650 | Yes |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2009 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4369 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OPPO VOOC | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p HDR, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
| Weight | 6.91 oz / 196.0 g |
|---|---|
| Materials | Back: Ceramic |
| Colors | Black |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
Discover more
|
|