OPPO Find N2 vs RedMagic 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find N2 | RedMagic 11 Pro |
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
Released
·
Oct 17, 2025
|
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4520 mAh
|
7500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.20 x 5.53 x 0.29 inches 132.2 x 140.5 x 7.4 mm |
6.45 x 3.01 x 0.35 inches 163.8 x 76.5 x 8.9 mm |
| Folded | |
| (132.2 x 72.6 x 14.6 mm) | |
| Weight | |
| 8.36 oz / 237.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes | Yes; IPX8 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, White | Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.1-inch, 87.44% screen-to-body | 6.8-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1920x1792px, 370 PPI | 2688x1216px, 431 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 5.5 inches 2120 x1080 px AMOLED 120Hz refresh rate, HDR support, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2211 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB | 12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1360 | 3674 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3860 | 11638 |
| 3D Mark High | |
| 2819 | 7874 |
| 3D Mark Low | |
| 1703 | 6709 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4520 mAh | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 80.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 31min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
10h 43min
Browsing
25h 55min
Video
15h 5min
Gaming
14h 14min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 47 mm Sensor size: 1/2.74" |
2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Folded: 32 MP |
16 MP |
128
Overall
138
Photo
119
Video
133
Overall
143
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With eco leather back
| Weight | 8.36 oz / 237.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|