OPPO A91 vs Nokia G21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A91 | Nokia G21 |
|
Released
·
Dec 20, 2019
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
3GB · 64GB
|
|
4025 mAh
|
5050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 20, 2019 | Feb 14, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €189 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.89 x 0.31 inches 160.2 x 73.3 x 7.9 mm |
6.48 x 2.99 x 0.33 inches 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lightening Black, Unicorn White, Blazing Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.05% screen-to-body | 6.5-inch, 81.60% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P70 MT6771V (12 nm) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2100 MHz Cortex-A73 |
Octa-core 2x1.6GHz Cortex-A75 6x1.6GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
3GB/64GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4025 mAh, Li - Polymer | 5050 mAh |
| Charging | |
| SuperVOOC 3.0 | USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26mm (wide) mm Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 720p (30 fps) |
8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
Comes with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 4GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 4GB and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|