OPPO A72 vs Xiaomi Redmi Note 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A72 | Xiaomi Redmi Note 11 |
|
Released
·
Apr 29, 2020
|
Released
·
Feb 09, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 21, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.35 inches 162 x 75.5 x 8.9 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.87 x 73.87 x 8.09 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Twilight Black, Aurora Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.44% screen-to-body | 6.4-inch, 84.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Snapdragon 680 SM6225 (6 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 4x2.0GHz Cortex-A73 4x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|