OPPO A72 vs Amazon Fire HD 10 (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A72 | Amazon Fire HD 10 (2021) |
|
Released
·
Apr 29, 2020
|
Released
·
May 26, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 21, 2020 | Apr 27, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.35 inches 162 x 75.5 x 8.9 mm |
9.72 x 6.54 x 0.36 inches 247 x 166 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 16.40 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Twilight Black, Aurora Purple | Black, Denim, Olive, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.44% screen-to-body | 10.1-inch, 72.12% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | MediaTek Helio P60T MT8183 (12 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2000 MHz Cortex-A73 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) | 3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (30 fps) EIS |
720p |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
2 MP Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Video recording |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 64GB internal storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
Discover more
|
|