OPPO A55 vs Samsung Galaxy A15 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A55 | Samsung Galaxy A15 5G |
|
Released
·
Oct 01, 2021
|
Released
·
Dec 16, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 01, 2021 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.33 inches 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
6.30 x 3.02 x 0.33 inches 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Rainbow Blue, Starry Black, Green | Blue Black, Light Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.64% screen-to-body | 6.5-inch, 84.49% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Protection | |
| NEG Dinorex | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1072 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G35 MT6765G (12 nm) | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 683 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1728 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 340 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 335 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
10h 41min
Video
12h 15min
Gaming
10h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
136
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With ^GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|