OPPO A55 vs DOOGEE S200X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A55 | DOOGEE S200X |
|
Released
·
Oct 01, 2021
|
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 01, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.33 inches 163.6 x 75.7 x 8.4 mm (~9 mm with camera bump) |
7.07 x 3.25 x 0.63 inches 179.5 x 82.5 x 16 mm |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Rainbow Blue, Starry Black, Green | Black, Yellow, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.64% screen-to-body | 6.7-inch, 73.55% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 392 PPI |
| Protection | |
| NEG Dinorex | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio G35 MT6765G (12 nm) | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali G68 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 10100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
100 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 20 MP |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With ^GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|