OPPO A53 vs OPPO A91 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A53 | OPPO A91 |
|
Released
·
Aug 25, 2020
|
Released
·
Dec 20, 2019
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4025 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 20, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.96 x 0.33 inches 163.9 x 75.1 x 8.4 mm |
6.31 x 2.89 x 0.31 inches 160.2 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Other | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fairy White, Electric black, Fancy blue | Lightening Black, Unicorn White, Blazing Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.81% screen-to-body | 6.4-inch, 84.05% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 480 nits | AMOLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 460 SM4250-AA (11 nm) | Mediatek Helio P70 MT6771V (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 240 |
Octa-core 2100 MHz Cortex-A73 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4025 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | SuperVOOC 3.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 20.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.2 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26mm (wide) mm Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video | 1080p (30 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP Video capture: 720p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 3, 5, 7, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Comes with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 6GB RAM
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|