OPPO A5 (2020) vs realme X50 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO A5 (2020) | realme X50 Pro 5G |
|
Released
·
Sep 11, 2019
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
|
6.5-inch · 720x1600px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.98 x 0.36 inches 163.6 x 75.6 x 9.1 mm |
6.26 x 2.92 x 0.35 inches 158.96 x 74.24 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror black, Dazzling white | Moss green, Rust red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.39% screen-to-body | 6.4-inch, 84.91% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 720x1600px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| Reverse wired charging | Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery, OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.25 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.3 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 54 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|