Nokia X10 vs OPPO Reno Z Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia X10 | OPPO Reno Z |
|
Released
·
Jul 24, 2021
|
Released
·
June 2019
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4470 mAh
|
4035 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | May 15, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €309 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.65 x 3.14 x 0.36 inches 168.94 x 79.7 x 9.1 mm |
6.19 x 2.95 x 0.36 inches 157.3 x 74.9 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.40 oz / 210.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP52 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Forest Green, Snow | Jet Black, Aurora Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 79.99% screen-to-body | 6.4-inch, 85.35% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 480 5G SM4350 (8 nm) | MediaTek Helio P90 MT6779V/CU (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A75 |
| GPU | |
| Adreno619 | PowerVR GM9446 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSD up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4470 mAh, Li - Ion | 4035 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| SuperVOOC 3.0 | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 20.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
| Memory | 6GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Comes with 8GB of RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory | 4GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|