Nokia X10 vs OPPO A91 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia X10 | OPPO A91 |
|
Released
·
Jul 24, 2021
|
Released
·
Dec 20, 2019
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4470 mAh
|
4025 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | Dec 20, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| €309 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.65 x 3.14 x 0.36 inches 168.94 x 79.7 x 9.1 mm |
6.31 x 2.89 x 0.31 inches 160.2 x 73.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.40 oz / 210.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP52 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Forest Green, Snow | Lightening Black, Unicorn White, Blazing Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 79.99% screen-to-body | 6.4-inch, 84.05% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 480 5G SM4350 (8 nm) | Mediatek Helio P70 MT6771V (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 2100 MHz Cortex-A73 |
| GPU | |
| Adreno619 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSD up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4470 mAh, Li - Ion | 4025 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| SuperVOOC 3.0 | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 20.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26mm (wide) mm Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP Video capture: 720p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n41, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 3, 5, 7, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
| Memory | 6GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Comes with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory | 4GB (LPDDR4)/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|