Nokia N80 vs OnePlus 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia N80 | OnePlus 10 Pro |
|
820 mAh
|
5000 mAh
|
|
416x352px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
0.06GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 02, 2005 | Jan 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.75 x 1.96 x 0.92 inches 95 x 50 x 23 mm |
6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 4.72 oz / 134.0 g | 7.07 oz / 200.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Black, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.62% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 416x352px | 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
|
| GPU | |
| Adreno 730 | |
| Memory | |
| 0.06GB | 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| miniSD | not expandable |
| OS | |
| Symbian | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3676 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2582 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 820 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 3 MP Aperture size: F3.5 |
48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Yes | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 0.3 MP VGA | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 g | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Proprietary, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| UPnP, Infrared, SyncML, Computer sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
| Radio | |
| FM, Stereo | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 2 | |
| Other | |
| European version supports UMTS 2100 MHz instead of 1900 | |
| Data Speed | |
| UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 06, 2006 FCC ID value: QFXRM-91 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.83 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.67 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
| EU SAR | |
| Head: 0.48 W/kg | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|