Nokia G21 vs OSCAL MODERN 8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia G21 | OSCAL MODERN 8 |
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
Released
·
March 2024
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
|
|
3GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5050 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 14, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| €189 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.48 x 2.99 x 0.33 inches 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
6.61 x 3.05 x 0.36 inches 167.8x77.4x9.1mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.55 oz / 214.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Ash Gray, Ripple Blue, Wisteria Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.60% screen-to-body | 6.8-inch, 84.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | 450 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 260 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T606 (12 nm) | Unisoc T616 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x1.6GHz Cortex-A75 6x1.6GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz |
| GPU | |
| Mali-G57 MP1 | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 3GB/64GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) | 50 MP |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 4GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 4GB and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|