Nokia G10 vs vivo iQOO 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia G10 | vivo iQOO 12 |
|
Released
·
May 26, 2021
|
Released
·
Nov 14, 2023
|
|
6.5-inch
|
6.8-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
12GB · 256GB
|
|
5050 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €139 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.99 x 0.36 inches 164.9 x 76.0 x 9.2 mm |
6.43 x 2.99 x 0.32 inches 163.2 x 75.9 x 8.1 mm |
| Folded | |
| (164.9 x 76.0 x 9.2 mm ) | |
| Weight | |
| 6.84 oz / 194.0 g | 7.19 oz / 203.7 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Night, Dusk | Black, Red, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch | 6.8-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 3000 nits | |
| Resolution | |
| 20:9 ratio | 2800x1260px, 20:9 ratio, 453 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek G25 MT6762G (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB 4GB/64GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 120.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1334 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.31 W/kg Body: 0.78 W/kg Simultaneous Transmission: 1.18 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|