Nokia C20 vs Samsung Galaxy S23 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia C20 | Samsung Galaxy S23 FE |
|
3000 mAh
|
4500 mAh
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
1GB · 16GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Oct 27, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 08, 2021 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| €89 | 8GB/128GB - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 X 8.8 mm |
6.22 x 3.01 x 0.32 inches 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Dark Blue, Sand | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 77.22% screen-to-body | 6.4-inch, 83.24% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1450 nits | |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2340x1080px, 29.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc SC9863a (28 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1600 MHz |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| PowerVR GE8322 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 1GB/16GB 2GB/32GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1566 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3839 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2208 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1208 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
16h 15min
Video
8h 3min
Gaming
8h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 5 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 5 MP (Flash) | 10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
146
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 21, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1339 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.33 W/kg Body: 1.16 W/kg Simultaneous Transmission: 1.37 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
|
Alternative variants
with 2GB RAM and 32GB memory
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|