Nokia 8.3 5G vs Xiaomi Mi 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 8.3 5G | Xiaomi Mi 11 |
|
Released
·
Sep 23, 2020
|
Released
·
Jul 02, 2021
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4600 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 19, 2020 | Feb 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $699 | €749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.77 x 3.09 x 0.35 inches 171.9 x 78.56 x 8.99 mm |
6.47 x 2.94 x 0.32 inches 164.3 x 74.6 x 8.06 mm |
| Weight | |
| 8.01 oz / 227.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Polar night | Midnight gray, Horizon blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.96% screen-to-body | 6.8-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 386 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 515 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 888 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 5 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 55.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
9h 40min
Video
6h 38min
Gaming
10h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm | 108 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.4" Pixel size: 1.3 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p HDR, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus |
| Front | |
| 24 MP | 20 MP (Autofocus) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, NavIC, GNSS, Dual-band positioning, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 23, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1243 | Date approved: Jan 12, 2021 FCC ID value: 2AFZZK2G |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.76 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|