Nokia 6280 vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 6280 | Apple iPad Air (2020) |
|
970 mAh
|
|
|
320x240px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
0.006GB
|
4GB · 64GB
|
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 13, 2005 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.94 x 1.81 x 0.82 inches 99.9 x 46 x 21 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 3.70 oz / 115.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 320x240px | 2360x1640px, 264 PPI |
| Colors | |
| 262 144 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | |
| Processor | |
| Hexa-core Firestorm and Icestorm |
|
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | |
| Memory | |
| 0.006GB | 4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| miniSD | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 970 mAh, Li - Ion | Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| Yes | |
| Video recording | |
| Yes Video calling |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| Yes | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| Proprietary, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync, Infrared | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | |
| Radio | |
| FM, Visual Radio | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Vibration, Phone profiles | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording, Push-to-Talk, Presence | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 25, 2005 FCC ID value: QTKRM-78 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.57 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.48 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
| EU SAR | |
| Head: 0.80 W/kg | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|