Nokia 5.3 vs Motorola Moto G13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 5.3 | Motorola Moto G13 |
|
Released
·
Apr 02, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 19, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 3.02 x 0.33 inches 164.3 x 76.6 x 8.5 mm |
6.41 x 2.94 x 0.32 inches 162.7 x 74.66 x 8.19 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.47 oz / 183.5 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Charcoal, Cyan, Sand | Matter Charcoal, Rose Gold, Blue Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.17% screen-to-body | 6.5-inch, 83.90% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz, 400 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 268 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 5.1 (Poor) | 4.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB 6GB/64GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 428 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1439 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 190 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 188 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 47min
Gaming
7h 27min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 8min
Video
10h 31min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.68 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 Global version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38 Global version - 38, 40, 41 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 Global version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 06, 2020 FCC ID value: 2AJOTTA-1223 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.33 W/kg Wireless Router: 0.97 W/kg |
|
Alternative variants
with 3GB RAM
| Memory | 3GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Global version
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|