Nokia 2.4 vs Samsung Galaxy A33 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 2.4 | Samsung Galaxy A33 5G |
|
Released
·
Sep 23, 2020
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 22, 2020 | Mar 17, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $139 | $190 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 3.00 x 0.34 inches 165.85 x 76.3 x 8.69 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.7 x 74.0 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Dusk, Charcoal, Fjord | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.71% screen-to-body | 6.4-inch, 83.74% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Yes |
| Memory | |
| 2GB/32GB (eMMC 5.1) 3GB/64GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 930 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1960 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 635 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 26min
Video
8h 18min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal sotorage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 3GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|