Nokia 2.3 vs Nokia G21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 2.3 | Nokia G21 |
|
Released
·
Dec 05, 2019
|
Released
·
Mar 14, 2022
|
|
6.2-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 32GB
|
3GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5050 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 05, 2019 | Feb 14, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €189 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.21 x 2.97 x 0.34 inches 157.69 x 75.41 x 8.68 mm |
6.48 x 2.99 x 0.33 inches 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyan green, Sand, Charcoal | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 80.63% screen-to-body | 6.5-inch, 81.60% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 271 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio A22 (12 nm) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x1.6GHz Cortex-A75 6x1.6GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8300 | Mali-G57 MP1 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 3GB/64GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5050 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 28, 66 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 4GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 4GB and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|