Nokia 1.4 vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 1.4 | Samsung Galaxy A14 5G |
|
Released
·
Feb 03, 2021
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 03, 2021 | Jan 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 3.02 x 0.34 inches 166.42 x 76.72 x 8.7 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fjord, Charcoal, Dusk | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.18% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Qualcomm 215 (28 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz ARM Cortex A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 308 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/64GB (eMMC 4.5) 1GB/16GB 2GB/32GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB storage
| Memory | 1GB/16GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 32GB storage
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
Dual SIM
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 1, 5, 8 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|