Nokia 1.4 vs Nokia XR20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 1.4 | Nokia XR20 |
|
Released
·
Feb 03, 2021
|
Released
·
Jul 29, 2021
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4630 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 03, 2021 | Jul 26, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $550 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.55 x 3.02 x 0.34 inches 166.42 x 76.72 x 8.7 mm |
6.76 x 3.21 x 0.42 inches 171.64 x 81.5 x 10.64mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 10.02 oz / 284.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Dust, Shock; IP68; MIL-STD-810 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Fjord, Charcoal, Dusk | Ultra Blue, Granite Gre |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 80.18% screen-to-body | 6.7-inch, 76.72% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | 60Hz, 550 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Qualcomm 215 (28 nm) | Snapdragon 480 SM4350 (8 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1300 MHz ARM Cortex A53 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 460 Gold |
| GPU | |
| Adreno 308 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/64GB (eMMC 4.5) 1GB/16GB 2GB/32GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4630 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 15.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (60 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 5 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n38, n41, n48, n66, n77, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 19 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 09, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1371 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.43 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.38 W/kg |
|
Alternative variants
With 16GB storage
| Memory | 1GB/16GB |
|---|---|
With 32GB storage
| Memory | 2GB/32GB |
|---|---|
Dual SIM
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 1, 5, 8 |
| Dual SIM | Yes |
Discover more
|
|