Motorola razr (2022) vs Motorola razr+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola razr (2022) | Motorola razr+ |
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
Released
·
Jun 21, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.9-inch · 2640x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
3500 mAh
|
3800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 01, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.57 x 3.14 x 0.30 inches 166.9 x 79.79 x 7.62 mm |
6.73 x 2.91 x 0.28 inches 170.83 x 73.95 x 6.99 mm |
| Folded | |
| (73.95 x 88.42 x 15.1 mm) | |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 6.65 oz / 188.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Yes; IP52 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Infinite Black; Glacier Blue; Viva Magenta | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.41% screen-to-body | 6.9-inch, 85.19% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED | P-OLED, 165Hz, HDR, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 413 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x573 px, OLED | 3.6 inches, 1066 x1056 px, P-OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.5 (Poor) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo |
1x3.2GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1789 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4468 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2840 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1502 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 | Motorola TurboPower Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 30.0W Wireless: 5.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 4min
Video
11h 53min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 33min
Video
12h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
132
Overall
139
Photo
125
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78, n79, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|