Motorola razr (2020) vs Motorola razr (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola razr (2020) | Motorola razr (2022) |
|
Released
·
Oct 02, 2020
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.2-inch · 2142x876px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
2800 mAh
|
3500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.66 x 2.86 x 0.31 inches 169.2 x 72.6 x 7.9 mm |
6.57 x 3.14 x 0.30 inches 166.9 x 79.79 x 7.62 mm |
| Folded | |
| (91.7 x 72.6 x 16 mm) | |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Splash |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Polished graphite, Liquid mercury, Blush gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 83.24% screen-to-body | 6.7-inch, 87.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | P-OLED |
| Resolution | |
| 2142x876px, 21:9 ratio, 373 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x600 px, OLED | 2.7 inches, 800 x573 px, OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 3200 MHz Kryo |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh | 3500 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Qualcomm Quick Charge 5 |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
5h 53min
Gaming
5h 5min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 4min
Video
11h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) | 32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, n78, Sub-6, mmWave n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n78, n79, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 6, 5, 8, 4, 2, 1 |
|
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: IHDT56ZB2 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.38 W/kg Body: 0.93 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
|
Alternative variants
International version
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n28, n41, n77, n78, n79, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46 |
| 3G Bands | 6, 5, 8, 4, 2, 1 |
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|