Motorola razr (2019) vs Motorola razr (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola razr (2019) | Motorola razr (2022) |
|
Released
·
Feb 06, 2020
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
6.2-inch · 2142x876px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
2510 mAh
|
3500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 13, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.77 x 2.83 x 0.27 inches 172 x 72 x 6.9 mm |
6.57 x 3.14 x 0.30 inches 166.9 x 79.79 x 7.62 mm |
| Folded | |
| (94 x 72 x 14 mm) | |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | Splash |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Noir black, Blush gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 70.30% screen-to-body | 6.7-inch, 87.41% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED | P-OLED |
| Resolution | |
| 2142x876px, 21:9 ratio, 373 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x600 px, OLED | 2.7 inches, 800 x573 px, OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core 3200 MHz Kryo |
| GPU | |
| Adreno 616 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2510 mAh | 3500 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Qualcomm Quick Charge 5 |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 4min
Video
11h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 16 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 Europe version - 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 66 |
|
| TDD Bands | |
| Europe version - 38 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 Europe version - 5, 8, 4, 2, 1 |
|
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 15/13 (800/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 13, 2019 FCC ID value: IHDT56XM1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.20 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|