Motorola edge vs OnePlus 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola edge | OnePlus 12 |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
5400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 22, 2020 | Dec 05, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $700 | 12GB/256GB - $799 | €969 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.80 x 0.37 inches 161.64 x 71.1 x 9.29 mm |
6.47 x 2.98 x 0.36 inches 164.3 x 75.8 x 9.15 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash; IP52 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Solar black, Midnight magenta | Green, Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 95.91% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2176 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765 SM7250-AA (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 475 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/256GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| Android (10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2243 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6767 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5047 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2744 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 29min
Gaming
7h 36min
Battery Life Estimate
8h 23min
Browsing
18h 14min
Video
13h 37min
Gaming
9h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 25 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
152
Photo
139
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, Sub-6 Europe version - n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 18, 2020 FCC ID value: IHDT56YU1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.45 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.48 W/kg Phablet: 3.36 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| Memory | 128GB |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|