Motorola One Fusion+ vs Motorola Moto G31 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola One Fusion+ | Motorola Moto G31 |
|
Released
·
Jun 08, 2020
|
Released
·
Dec 06, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 08, 2020 | Nov 18, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.38 inches 162.9 x 76.4 x 9.6 mm |
6.37 x 2.91 x 0.34 inches 161.89 x 73.87 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Twilight blue, Moonlight white | Mineral Grey, Baby Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.32% screen-to-body | 6.4-inch, 82.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 730 SM7150-AA (8 nm) | MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
Octa-core 2000 MHz Cortex |
| GPU | |
| Adreno 618 | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 6GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 47min
Gaming
12h 39min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.28 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 28, 66 Europe version - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| Europe version - 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 28, 2020 FCC ID value: IHDT56YR2 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.44 W/kg Body: 1.33 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.40 W/kg |
|
Alternative variants
for Europe
| Memory | 6GB |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|