Motorola One 5G Ace vs Google Pixel 8a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola One 5G Ace | Google Pixel 8a |
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
Released
·
May 14, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4492 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | 8GB/128GB - $499 | €549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 3.00 x 0.39 inches 166.1 x 76.1 x 9.9 mm |
5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Volcanic grey, Frosted silver | Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.62% screen-to-body | 6.1-inch, 81.28% screen-to-body |
| Type | |
| LTPS | OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1903 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) | Google Tensor G3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 570 |
Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 619 | Immortalis-G715s MC10 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1621 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4277 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2419 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4492 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
142
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 15, 2020 FCC ID value: IHDT56ZF2 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 1.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.43 W/kg |
|
Alternative variants
for T-Mobile
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Resistance | Splash, Dust; IP54 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|