Motorola Moto G54 Power Edition vs Motorola Edge (2023) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G54 Power Edition | Motorola Edge (2023) |
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
Released
·
Oct 11, 2023
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
4400 mAh
|
|
Dual camera
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
6.24 x 2.83 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 158.4 x 72 x 7.6 mm (~11.16 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green | Nebula Green, Lunar Blue, Eclipse Black, Viva Magenta |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.43% screen-to-body | 6.6-inch, 90.92% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | P-OLED, 144Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.2 (Poor) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) | Mediatek Dimensity 7030 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 905 | 1045 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2344 | 2476 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 702 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 697 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
11h 16min
Video
8h 4min
Gaming
6h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|