Motorola Moto G41 vs Motorola Moto G54 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G41 | Motorola Moto G54 |
|
Released
·
Jan 28, 2022
|
Released
·
Sep 06, 2023
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 18, 2021 | Sep 14, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.91 x 0.33 inches 161.89 x 73.87 x 8.3 mm |
6.36 x 2.91 x 0.31 inches 161.6 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 6.34 oz / 179.7 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Meteorite Black, Pearl Gold | Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 82.69% screen-to-body | 6.5-inch, 85.43% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.6 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G85 MT6769Z (12 nm) | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Cortex |
Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
| GPU | |
| Mali-G52 MC2 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 4GB/128GB 6GB/128GB |
4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 915 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2265 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 20.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 30min
Video
10h 8min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 26, 28 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|