Motorola Moto G 5G (2023) vs Motorola Moto G54 Power Edition Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G 5G (2023) | Motorola Moto G54 Power Edition |
|
Released
·
May 2023
|
Released
·
Sep 05, 2023
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.95 x 0.33 inches 164 x 75 x 8.4 mm |
6.36 x 2.91 x 0.35 inches 161.6 x 73.8 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Ink Blue | Midnight Blue, Pearl Blue, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.97% screen-to-body | 6.5-inch, 85.43% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.2 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 480+ 5G SM4350-AC (8 nm) | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | |
| 2x2.2GHz Kryo 460 6x1.8GHz Kryo 460 |
Octa-core 2x2.2GHz 6 x2.0GHz |
| GPU | |
| Adreno 619 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 4GB/128GB 4GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 905 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2344 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 32min
Browsing
16h 15min
Video
13h 12min
Gaming
6h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.61 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n71, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12 GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|