Microsoft Surface Pro 8 vs Samsung Galaxy Tab S8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Microsoft Surface Pro 8 | Samsung Galaxy Tab S8 |
|
6200 mAh
|
8000 mAh
|
|
13.0-inch · 2880x1920px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.30 x 8.19 x 0.37 inches 287 x 208 x 9.3 mm |
6.51 x 9.99 x 0.25 inches 165.3 x 253.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 31.43 oz / 891.0 g | 17.74 oz / 503.0 g 5G Ready version - 507 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite, Platinum | Graphite, Silver, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 84.28% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz, HDR | LTPS, 120Hz |
| Resolution | |
| 2880x1920px, 3:2 ratio, 266 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Intel Core i5 11th Gen 1135G7 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Intel Iris Xe Graphics | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 16GB/128GB 32GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Windows (11) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6200 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 10 MP | 13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 32GB RAM
| Memory | 32GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 17.88 oz / 507.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
With Intel Core i7 11th Gen processor
| System chip | Intel Core i7 1185G7 (10 nm) |
|---|---|
| Processor |
Quad-core 4800 MHz |
Discover more
|
|