Microsoft Surface Pro 8 vs Samsung Galaxy A14 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Microsoft Surface Pro 8 | Samsung Galaxy A14 5G |
|
6200 mAh
|
5000 mAh
|
|
13.0-inch · 2880x1920px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
Released
·
Jan 12, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 04, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.30 x 8.19 x 0.37 inches 287 x 208 x 9.3 mm |
6.60 x 3.07 x 0.36 inches 167.7 x 78.0 x 9.1mm |
| Weight | |
| 31.43 oz / 891.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite, Platinum | Black, Light Green, Dark Red, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 84.28% screen-to-body | 6.6-inch, 80.45% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2880x1920px, 3:2 ratio, 266 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Intel Core i5 11th Gen 1135G7 (10 nm) | Mediatek Dimensity 700 MT6833 (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Intel Iris Xe Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 16GB/128GB 32GB/128GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Windows (11) | Android (14, 13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6200 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 10 MP | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n77 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 32GB RAM
| Memory | 32GB |
|---|---|
With Intel Core i7 11th Gen processor
| System chip | Intel Core i7 1185G7 (10 nm) |
|---|---|
| Processor |
Quad-core 4800 MHz |
Discover more
|
|