Microsoft Surface Pro 8 vs Apple iPad Air (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Microsoft Surface Pro 8 | Apple iPad Air (2022) |
|
6200 mAh
|
7606 mAh
|
|
13.0-inch · 2880x1920px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 64GB
|
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.30 x 8.19 x 0.37 inches 287 x 208 x 9.3 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 31.43 oz / 891.0 g | 16.26 oz / 461.0 g 5G version - 462 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Graphite, Platinum | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 84.28% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz, HDR | 500 nits |
| Resolution | |
| 2880x1920px, 3:2 ratio, 266 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.12 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Intel Core i5 11th Gen 1135G7 (10 nm) | Apple M1 (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Octa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Intel Iris Xe Graphics | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 16GB/128GB 32GB/128GB |
8GB/64GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Windows (11) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2279 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7411 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4761 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3429 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6200 mAh | 7606 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 10 MP | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 32GB RAM
| Memory | 32GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.30 oz / 462.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With Intel Core i7 11th Gen processor
| System chip | Intel Core i7 1185G7 (10 nm) |
|---|---|
| Processor |
Quad-core 4800 MHz |
Discover more
|
|