LG K52 vs OnePlus 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG K52 | OnePlus 12 |
|
Released
·
Nov 23, 2020
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
6.6-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
5400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 05, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $799 | €969 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 3.02 x 0.33 inches 165 x 76.7 x 8.4 mm |
6.47 x 2.98 x 0.36 inches 164.3 x 75.8 x 9.15 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| White, Blue, Red | Green, Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.04% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2176 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | |
| OS | |
| Android (10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2243 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6767 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5047 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2744 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 23min
Browsing
18h 14min
Video
13h 37min
Gaming
9h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
152
Photo
139
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|