LG Aristo 5 vs Xiaomi Poco X3 NFC Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG Aristo 5 | Xiaomi Poco X3 NFC |
|
Released
·
Jul 13, 2020
|
Released
·
Sep 08, 2020
|
|
5.7-inch · 1520x720px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
6GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
5160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $150 | 6GB/64GB - €229 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.82 x 2.8 x 0.34 inches 147.8 x 71.1 x 8.6 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 5.15 oz / 146.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver | Shadow gray, Cobalt blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 77.13% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz, HDR, 450 nits |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 295 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 5160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2020 FCC ID value: ZNFK300TM | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.48 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg Wireless Router: 1.14 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Discover more
|
|