LG Aristo 5 vs Samsung Galaxy A32 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG Aristo 5 | Samsung Galaxy A32 5G |
|
Released
·
Jul 13, 2020
|
Released
·
Jan 22, 2021
|
|
5.7-inch · 1520x720px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
2GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
3000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 13, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $150 | 4GB/64GB - €280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.82 x 2.8 x 0.34 inches 147.8 x 71.1 x 8.6 mm |
6.46 x 3.00 x 0.36 inches 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 5.15 oz / 146.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver | Awesome black, Awesome white, Awesome blue, Awesome violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 77.13% screen-to-body | 6.5-inch, 81.58% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | TFT, 90Hz |
| Resolution | |
| 1520x720px, 19:9 ratio, 295 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | MediaTek Dimensity 720 MT6853 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC3 |
| Memory | |
| 2GB/32GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 56min
Browsing
18h 45min
Video
11h 26min
Gaming
10h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 2, 4, 5, 7, 12, 25, 26, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2020 FCC ID value: ZNFK300TM | Date approved: Mar 08, 2021 FCC ID value: A3LSMA326U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.48 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg Wireless Router: 1.14 W/kg |
Head: 0.57 W/kg Body: 1.17 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €300 |
Discover more
|
|